Vozovna koňky Smíchov 2

.....VŠE CO NÁS BAVÍ NA JEDNOM WEBU!
Úvodní stránka

Počet přístupů
od 10. 4. 2001:
TOPlist

WebArchiv - Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Vozovna koňky Smíchov 2


Třetí z vozoven pražské koňky zahájila provoz 28. června 1883 na Smíchově, v dnešní ulici Na Valentince. Za dobu své existence měly být pozemky, na nichž byla umístěna, několikrát prodány, přesto k tomu nikdy nedošlo.

Stavba této vozovny včetně zřízení kolejového napojení dnešní ulicí Na Valentince byla součástí rekonstrukce tramvajové trati Plzeňská - Západní nádraží (dnešní Smíchovské nádraží). Jednokolejná manipulační trať začínala obloukem od Západního nádraží a ve vjezdu do kůlny na vozy se rozvětvovala na dvě koleje. Vedle tohoto objektu byly umístěny stáje pro koně a administrativní budova. Vozovna sloužila koňce až do 12. května 1905, přestože již v roce 1902 byla manipulační trať ulicí Na Valentince elektrifikována v souvislosti s připravovaným zrušením vozovny na Klamovce.

Počátkem roku 1901 bylo rozhodnuto vozovnu prodat a 27. února téhož roku se Správní rada Elektrických podniků usnesla, že vozovna bude vyklizena do konce srpna. 7. července ovšem Správní rada pro změnu požádala pražskou obec, aby se vozovna neprodávala, protože ji Elektrické podniky potřebují pro svou činnost i nadále. Po ukončení provozu koňky o čtyři roku později Elektrické podniky opět oznámily, že pozemek rušené vozovny bude prodán, ale již v únoru 1906 byl prodej opět odvolán a nyní již elektrifikované objekty koňky sloužily pro vozy elektrické dráhy i po roce 1910. Teprve v roce 1914 byla vozovna zbořena a místo ní postavena nová pro Elektrické dráhy.


www.prazsketramvaje.cz | www.prazsketramvaje.com | www.prazsketramvaje.eu | www.prazsketramvaje.info
www.prtky.cz | www.prtky.eu | www.dopravnisuvenyr.cz
www.prazsketrolejbusy.cz | www.prazsketrolejbusy.com
Datová velikost: 55444,183 MB | Počet článků: 1815
web postaven na redakčním systému phpRS
ISSN 1801-9994 | © Pražské tramvaje 2001-2024