Křižovatka Koh-i-noor

.....VŠE CO NÁS BAVÍ NA JEDNOM WEBU!
Úvodní stránka

Počet přístupů
od 10. 4. 2001:
TOPlist

WebArchiv - Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Křižovatka Koh-i-noor


Již 20. června 1913 se tramvaje přiblížily ke křižovatce U Koh-i-nooru na dohled, ale ona sama si přesto musela ještě několik let na tramvajový provoz počkat. V onom roce 1913 ji totiž tramvaje jen minuly od Vršovického náměstí blízkou Minskou ulicí. Teprve po třinácti letech, 1. června 1926 se na pozdější křižovatce objevil kolejový oblouk z Vršovické do Moskevské ulice, který propojením okolo bloku vytvořil jednokolejnou blokovou smyčku. 6. ledna 1935 zde vznikla ještě neúplná kolejová křižovatka, při zahájení provozu na nové tramvajové trati k Průběžné. V Moskevské ulici však stále zůstala jediná kolej sloužící pouze jako bloková smyčka. Teprve k 23. říjnu 1956 byla i tramvajová trať v Moskevské ulici zdvoukolejněna a od této chvíle je na svém místě u Koh-i-nooru plnocenná kolejová křižovatka, která v roce 2002 prošla kompletní rekonstrukcí.

Křižovatka je po rekonstrukci z roku 2002 vybavena 3 rozjezdovými radiově ovladatelnými elektromagnetickými výhybkami s pružnými jazyky ev.č. 537 od Slavie, ev.č. 538 od Čechova náměstí a ev.č. 539 od Obloukové. Též 3 sjezdové výhybky jsou s pružnými jazyky. Křižovatka je klasické konstrukce a její kryt tvoří žulové dlažební kostky.

V běžném provozu jsou pojížděny všechny směry křižovatky, ale jeden z nich jen manipulačně od výstupní k nástupní zastávce a navíc pouze jednosměrně linkou 4. Jde o oblouk ve směru od Čechova náměstí vpravo k Minské. Levé oblouky od Čechova náměstí ke Koh-i-nooru, stejně tak i přímý směr od Koh-i-nooru k Obloukové jsou pojížděny zcela pravidelně a obousměrně.

Fotocesta po křižovatce Koh-i-noor
Křižovatka Koh-i-noor Křižovatka Koh-i-noor Křižovatka Koh-i-noor


www.prazsketramvaje.cz | www.prazsketramvaje.com | www.prazsketramvaje.eu | www.prazsketramvaje.info
www.prtky.cz | www.prtky.eu | www.dopravnisuvenyr.cz
Datová velikost: 55444,183 MB | Počet článků: 1737
web postaven na redakčním systému phpRS
ISSN 1801-9994 | © Pražské tramvaje 2001-2022