Křižovatka Výstaviště

.....VŠE CO NÁS BAVÍ NA JEDNOM WEBU!
Úvodní stránka

Počet přístupů
od 10. 4. 2001:
TOPlist

WebArchiv - Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Křižovatka Výstaviště


Vůz T3M ev.č.8075 vypravený na linku 33 vjíždí do smyčky Výstaviště od zastávky Veletržní
Souprava vozů T3 ev.č.6726+6727 na lince 33 vjíždí do zastávky Výstaviště od Veletržn
Koleje tramvajové trati ještě v koňské podobě se na dnešní křižovatce u Výstaviště objevily již v roce 1885; 21. března byl totiž zahájen provoz tratě koňky po dnešní Výstaviště, 5. dubna pak od Výstaviště až do Stromovky k pozdější vozovně Královská obora. Shodou okolností byl provoz zahájen nejprve v oblouku, který je dnes využíván jen příležitostně a míří do smyčky Výstaviště. 28. září 1898 pak byl po rekonstrukci stávající tratě koňky zahájen provoz elektrické tramvaje. Druhý z oblouků, který vznikl na dnešní křižovatce, je také využíván jen příležitostně. Vedl z dnešní smyčky Výstaviště dnešní ulicí U Výstaviště do areálu vozovny a ústředních dílen Centrála. Zprovozněn byl 19. června 1905. Poslední z oblouků - v dnešní době jediný, který je využíván v pravidelném provozu - byl uveden do provozu v září 1909 v rámci zdvoukolejňování tratě Výstaviště - Centrála.

Křižovatka je vybavena pouze elektricky ovládanými výhybkami. Vrchol trojúhelníku mířící do smyčky Výstaviště má čepové výhybky, rozjezdová výhybka nese ev.č.018, ale elektrické ovládání je dlouhodobě mimo provoz. V roce 1997 došlo k rekonstrukci oblouku Výstaviště - Veletržní a výhybky na jeho vrcholech byly zřízeny s pružnými jazyky a elektrickým ovládáním. Výhybka od Výstaviště má ev.č. 314 a od Veletržní ev.č. 420. Kryt křižovatky tvoří pouze žulové dlažební kostky.

V pravidelném provozu jsou pojížděny oblouky mezi zastávkami Veletržní - Výstaviště a Výstaviště - smyčka Výstaviště. Oblouk smyčka Výstaviště - Veletržní využívá v turistické sezóně historická tramvajová linka č.91.

Fotocesta po křižovatce Výstaviště
Křižovatka Výstaviště Křižovatka Výstaviště Křižovatka Výstaviště


www.prazsketramvaje.cz | www.prazsketramvaje.com | www.prazsketramvaje.eu | www.prazsketramvaje.info
www.prtky.cz | www.prtky.eu | www.dopravnisuvenyr.cz
Datová velikost: 55444,183 MB | Počet článků: 1737
web postaven na redakčním systému phpRS
ISSN 1801-9994 | © Pražské tramvaje 2001-2022