Kolejový přejezd Nad Trojou

.....VŠE CO NÁS BAVÍ NA JEDNOM WEBU!
Úvodní stránka

Počet přístupů
od 10. 4. 2001:
TOPlist

WebArchiv - Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Kolejový přejezd Nad Trojou


Vůz KT8D5 ev.č.9007 na výlukové lince 35 v prostoru přejezdu v zastávce Nad Trojou
Když byl 5. května 1977 zahájen provoz na nové trati v Trojské ulici se sklonem 89‰ byly na ní z bezpečnostních důvodů zřízeny dva kolejové přejezdy sloužící k odstranění porouchaného tramvajového vlaku z tohoto krizového úseku.

Při jízdě z centra první byl zřízen v zastávce Nad Trojou, druhý (později snesený) u zastávky nad vrcholovým bodem stoupání - u Hercovky.

Zachovaný přejezd v zastávce Nad Trojou je vybaven čepovými stavěcími výhybkami, které jsou v běžném provozu vždy pojížděny pouze jako sjezdové. Povrchovou úpravu celého kolejového přejezdu tvoří žulové kostky.

Je logické, že v pravidelném provozu s cestujícími není kolejový přejezd využíván (nebudeme-li brát v úvahu jízdu po přejezdu z obou směrů v přímém úseku traťových kolejí). Přesto měli cestující tuto možnost. Od 28. ledna do 13. února 1999 byla rekonstruována mostovka na trojském tramvajovém mostě přes Vltavu na koleji do centra. Pravidelné tramvajové linky byly vedeny odklony a v úseku Střelničná - Hercovka - Trojská byla zavedena náhradní tramvajová doprava linkou č.35. Ukončena byla v dočasně zřízené zastávce Trojská a do ní jela po své správné koleji. Jenže zde řidič přešel do protisměrné kabiny na linku byly vypravovány obousměrné vozy KT8D5) a zpět do zastávky Nad Trojou jel po protisměrné koleji (cca 400 metrů). V zastávkách odbavoval cestující ve směru jízdy levými dveřmi a teprve v zastávce Nad Trojou díky kolejovému přejezdu přejel na správnou kolej. Aby nedošlo ke sjetí dvou vozů na jednokolejném úseku zaručovaly jízdní řády že v úseku zastávek Ke Stírce - Hercovka - Nad Trojou - Trojská byl vždy pouze jeden tramvajový vlak.

Plánek popisovaného přejezdu ve formátu .pdf:
přejezd Nad Trojou
legenda k plánku

Fotocesta po přejezdu Nad Trojou
Kolejový přejezd Nad Trojou Kolejový přejezd Nad Trojou Kolejový přejezd Nad Trojou Kolejový přejezd Nad Trojou

Fotografie: © Pražské tramvaje

www.prazsketramvaje.cz | www.prazsketramvaje.com | www.prazsketramvaje.eu | www.prazsketramvaje.info
www.prtky.cz | www.prtky.eu | www.dopravnisuvenyr.cz
Datová velikost: 55444,183 MB | Počet článků: 1737
web postaven na redakčním systému phpRS
ISSN 1801-9994 | © Pražské tramvaje 2001-2022