Tramvajové pomníky

.....VŠE CO NÁS BAVÍ NA JEDNOM WEBU!
Úvodní stránka

Počet přístupů
od 10. 4. 2001:
TOPlist

WebArchiv - Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Tramvajové pomníky


Zatímco pomníky osobností najdete snad v každém městě a větší obci, pomníky tramvajových tratí zas tolik obvyklým jevem nejsou. A přesto i tramvajové tratě v Praze se svými pomníčky pyšní.

Zlíchovský pomník

Pomník 100 km elektrických drah na Zlíchově
V roce 1927 oslavily Elektrické podniky 30. let od svého založení a zároveň se jim podařil husarský kousek. Při stavbě tramvajové tratě do Hlubočep totiž překročily 100. kilometrů tramvajové sítě. Koncem roku - po vypuštění zrušených tratí ze statistik - však počet kilometrů poklesl na 98,457, ale již v roce 1928 byl stý kilometr překonán definitivně. A protože se v těch dávných letech rádo slavilo, zbudovaly pod Zlíchovským kostelíčkem Elektrické podniky pomník 100. kilometru kolejové sítě. Stylizovaly jej do podoby většího kamenného patníku, na nějž umístily kovovou tabulku s textem 100. km dosažený 7. VII 1927 elektr. drahami hl. města Prahy. Pomníček byl odhalen k datu, které je na něm uvedené.

Libeňský pomník

Pomník 100 km panelizace tratí systémem BKV v Libni
Detail odcizené pamětní desky na libeňském pomníku
Na libeňském předmostí Libeňského mostu mezi hromadami nepořádku, zarostlý plevelem a skrytý mezi stromy stojí druhý z pražských tramvajových pomníčků. Je zasvěcený - podobně jako ten zlíchovský - také stému kilometru. Ne však stému kilometru nových tramvajových tratí, ale stému kilometru rekonstrukcí tratí systémem velkoplošných panelů BKV. Odhalen byl 2. listopadu 1984, a protože tehdy byla podivná doba, do délky 100 kilometrů se mu značně pomohlo. Tehdy totiž bylo zrekonstruováno teprve 50 kilometrů tramvajových tratí uvedeným systémem. Takže se započítala každá kolej zvlášť a 100 kilometrů bylo na světě.
V základové desce pomníčku, která symbolizuje část velkoplošného panelu, je vložena bloková kolejnice B1, kterou ještě před pár lety překrývala kruhová pamětní deska s nápisem 100 km rekonstrukce tramvajových tratí velkoplošnými panely s blokovou kolejnicí, listopad 1984, Dopravní podnik hlavního města Prahy. Jenže desku někdo ukradl a zřejmě ji prodal do sběrných surovin. A bohužel to nikomu ani tak moc nevadí...

Hlubočepský pomník

Základní kámen stavby tramvajové tratě Hlubočepy-Barrandov
Detail pamětní desky základního kamene tramvajové tratě Hlubočepy-Barrandov
Byla středa 24. října 2001, když se krátce před polednem podmračeného a chladného dne na Barrandově objevili významní hosté. Pražský primátor Jan Kasl, náměstek primátora pro dopravu Martin Hejl, generální ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy , a.s. Milan Houfek a další. Slavnostně byl poklepán základní kámen stavby tramvajové tratě Hlubočepy - Barrandov. Základní kámen však na místě poklepání nezůstal. Jeho stanovištěm se nakonec stal prostor u smyčky Hlubočepy, kde - nedaleko od pomníku zlíchovského - bude budoucím generacím připomínat, že když se chce a jsou peníze, tak i náročnou stavbu tramvajové tratě lze zvládnout za dva roky. Žulový kvádr s pamětní deskou je umístěn na zděném soklu, který je obležený černými dlaždicemi. Na samotném kameni je připevněn pamětní štítek.

Fotografie: © Pražské tramvaje

www.prazsketramvaje.cz | www.prazsketramvaje.com | www.prazsketramvaje.eu | www.prazsketramvaje.info
www.prtky.cz | www.prtky.eu | www.dopravnisuvenyr.cz
www.prazsketrolejbusy.cz | www.prazsketrolejbusy.com
Datová velikost: 55444,183 MB | Počet článků: 1815
web postaven na redakčním systému phpRS
ISSN 1801-9994 | © Pražské tramvaje 2001-2024