Křižovatka Prašný most

.....VŠE CO NÁS BAVÍ NA JEDNOM WEBU!
Úvodní stránka

Počet přístupů
od 10. 4. 2001:
TOPlist

WebArchiv - Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Křižovatka Prašný most


Vůz T3SUCS ev.č.7108 na lince projíždí od Vítězního náměstí k zastávce Prašný most
Souprava vozů T3 ev.č.6845+6842 na lince 25 míří od Prašného mostu k Vítěznému náměstí
V roce 1909 se v dnešní ulici Milady Horákové u Prašného mostu objevily první metry tramvajových kolejnic, které přivedly tramvaje do nové vozovny Střešovice. V roce 1926 pak byla postavena také trať dnešní Svatovítskou ulicí na Vítězné náměstí. Ta odbočovala od stávající tratě v ulici Milady Horákové na Prašném mostě. V souvislosti s výstavbou prvního provozního úseku trasy A metra byla v roce 1977 křižovatka kompletně zrekonstruována a v rámci rekonstrukce byla ve směru od Hradčanské zřízena předjízdná kolej, která urychluje odbavování tramvajových vlaků na této frekventované křižovatce. V roce 1994 prošla křižovatka další velkou rekonstrukcí během níž byl vrchol s předjízdnou kolejí směřující k Hradčanské vybudován s otevřeným svrškem. K další rekonstrukci jednoho z vrcholů křižovatky (směrem k Hradčanské) došlo v roce 2002, kdy byl původně otevřený svršek nahrazen travnatým kobercem.

Křižovatka je po kompletní rekonstrukci z roku 1994 vybavena pouze elektricky ovládanými výhybkami s pružnými jazyky; ev.č. 291 od Hradčanské, ev.č. 326 od Vítězného náměstí a ev.č. 327 od vozovny Střešovice. Sjezdové výhybky jsou také s pružnými jazyky. Kryt 2/3 křižovatky tvoří asfaltový povrch, třetí vrchol od Hradčanské, včetně předjízdné koleje je kryt travnatým kobercem, prostor rozjezdové výhybky pak betonová dlažba ve žluté barvě.

V běžném provozu jsou pojížděny všechny tři směry křižovatky, jak přímý mezi zastávkami Hradčanská Prašný most, tak i oblouky od Vítězného náměstí - levé k Hradčanské a pravé k Prašnému mostu. Ty však jen o pracovních dnech linkou 2, jinak slouží zejména pro zátahy a výjezdy vlaků vozovny Vokovice.

Fotocesta po křižovatce Prašný most
Křižovatka Prašný most Křižovatka Prašný most Křižovatka Prašný most
Křižovatka Prašný most Křižovatka Prašný most Křižovatka Prašný most


www.prazsketramvaje.cz | www.prazsketramvaje.com | www.prazsketramvaje.eu | www.prazsketramvaje.info
www.prtky.cz | www.prtky.eu | www.dopravnisuvenyr.cz
Datová velikost: 55444,183 MB | Počet článků: 1737
web postaven na redakčním systému phpRS
ISSN 1801-9994 | © Pražské tramvaje 2001-2022