Smyčka Divoká Šárka

.....VŠE CO NÁS BAVÍ NA JEDNOM WEBU!
Úvodní stránka

Počet přístupů
od 10. 4. 2001:
TOPlist

WebArchiv - Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

Smyčka Divoká Šárka


Souprava vozů T3 ev.č.6864+6150 na lince 25 ve smyčce Divoká Šárka
Vůz KT8D5 ev.č.9015 na lince 26 ve smyčce Divoká Šárka
Za pomoci brigádníků rozšiřoval Dopravní podnikv poválečném období síť tramvajových tratí. Ke slovu přišly jak novostavby delších traťových úseků, tak i zcela krátká prodloužení koncových úseků. Jedním z nich bylo i prodloužení od vozovny Vokovice na nově zřizovanou smyčku Divoká Šárka. Jak bylo proto toto období charakteristické, šlo o dvoukolejnou protisměrnou smyčku. Do provozu byla uvedena 20. července 1947. Léta se sice uvažuje o prodloužení tramvajové tratě do centra sídliště Na Dědině, ale jak to tak vypadá, smyčka Divoká Šárka zůstane ještě dlouho smyčkou koncovou. Deponovací kapacita smyčky (bez možnosti průjezdu pro ostatní vlaky) činí 13 vozů typu T.

Souprava vozů T3 ev.č.6557+6562 na lince 9 ve smyčce Divoká Šárka
Souprava vozů T3 ev.č.6356+6355 na lince 39 ve smyčce Divoká Šárka
Smyčka začíná elektromagnetickou čepovou výhybkou ev.č. 052 umístěnou ještě na samostatném tělese tramvajové tratě na Evropské třídě. Tato trať pokračuje ještě jako dvoukolejná ve středu komunikace, v prostoru zmíněné výhybky však odbočuje pravým obloukem mimo komunikaci vnější kolej protisměrné smyčky. Tato kolej po překonání komunikace a krátkém přímém úseku výstupní zastávky zahýbá v levém oblouku zpět na Evropskou třídu. Před překročením komunikace je umístěna nástupní zastávka vnější koleje. Vnitřní kolej smyčky pokračuje ještě cca 80 metrů ve středu Evropské třídy a poté pravým obloukem tuto komunikaci překračuje. V pravém oblouku je umístěna výstupní zastávka vnitřní koleje. Následuje přímý úsek v němž je umístěna nástupní zastávka vnitřní koleje a levým obloukem, kterým se vrací zpět do středu komunikace obloukem, se kolej slučuje ve sjezdové čepové výhybce s vnější kolejí smyčky.

Vnější kolej smyčky (samozřejmě bez křížení a výhybky) je vybudována z velkoplošných panelů BKV. Celá vnitřní kolej je s ohledem na poloměry oblouků klasické konstrukce kolejnic na pražcích a kryt tvoří žulová dlažba. Výhybky klasické stavby jsou zadlážděny žulovými kostkami.

Zastávky umístěné na popisované smyčce:
Divoká Šárka - 2 výstupní a 2 nástupní zastávky.

Provozované linky na popisované smyčce:
Na vnitřní koleji smyčky je ukončena linka 26, na vnější pak linka 20. V nočním provozu patří vnější kolej lince 51.

Fotocesta po smyčce Divoká Šárka
Smyčka Divoká Šárka Smyčka Divoká Šárka Smyčka Divoká Šárka Smyčka Divoká Šárka
Smyčka Divoká Šárka Smyčka Divoká Šárka Smyčka Divoká Šárka Smyčka Divoká Šárka


www.prazsketramvaje.cz | www.prazsketramvaje.com | www.prazsketramvaje.eu | www.prazsketramvaje.info
www.prtky.cz | www.prtky.eu | www.dopravnisuvenyr.cz
Datová velikost: 55444,183 MB | Počet článků: 1737
web postaven na redakčním systému phpRS
ISSN 1801-9994 | © Pražské tramvaje 2001-2022